Životopis

Kdo jsem

Jméno: doc. Ing. Jiří Cieńciała, CSc.
Datum narození: 10. 3. 1950 ve Vendryni
Životní partnerka Halina, syn Michal, vnučky Anna a Ewa, vnuk Jakub
Trvalé bydliště: Vendryně
Absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě
Vysokoškolské a akademické tituly: Ing., CSc., doc.

Má pracovní praxe

V roce 1974 jsem nastoupil do Třineckých železáren. Má profesní kariéra tady začala v útvaru výpočetní techniky.
V dalších letech jsem nejdříve pracoval v pozici pracovníka automatizace výroby a následně pak na postu ředitele pro vývoj a obchod strojírenské divize.
V letech 1997 až 2011 bylo mé působení v huti spojeno s funkcí generálního ředitele a také předsedy představenstva. Poté mě zaměstnanci Třineckých železáren zvolili za člena dozorčí rady.
V roce 2013 jsem se stal členem vlády České republiky, v níž mi byl svěřen post ministra průmyslu a obchodu. Vláda své působení ukončila v lednu 2014.
Od ledna 2014 pracuji ve funkci zmocněnce české vlády pro Moravskoslezský a Ústecký kraj-
Od října 2015 se má kompetence v této sféře rozšířila také o Karlovarský kraj.

Odborné a veřejné aktivity

V roce 2002 jsem habilitoval na VŠB v Ostravě s odbornou prací „Nástroje strategického řízení v Třineckých železárnách“.
V roce 2004 mě jmenovali docentem, a to pro obor Řízení průmyslových systémů.
V letech 2012 – 2016 jsem působil v pozici rektora Vysoké školy podnikání a práva. Figuruji také ve vědeckých radách VŠB-TU, Ostravské univerzity, UJEP Ústí nad Labem a Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej v Polsku.
Mám za sebou řadu zahraničních stáží a certifikovaných školení, získal jsem ocenění AMA American Management Association a MCE Management Centre Europe, s právem používat titul CSM – Certified Strategic Manager.
V roce 2008 mi byl udělen prestižní titul Manažer roku, o šest let později pak polské manažerské vyznamenání Platinový Vavřín.
Byl jsem viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, osm let jsem také byl členem Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a nyní jsem nově členem Platformy uhelných regionů pro Moravskoslezský kraj.
Již dlouhou řadu let pak vedu Česko-polskou obchodní komoru v Ostravě.
V současné době jsem také v týmu poradců nynějšího prezidenta České republiky.
Jako senátor jsem členem Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Zájmy a koníčky​

Mou celoživotní vášní je místní folklór a lidové tradice. Dříve jsem se aktivně věnoval folklórním tancům, nyní si najdu čas aspoň na pravidelné navštěvování regionálních akcí jako Gorolski Swięto, Slezské dny, či Gorolský bál.
Oblíbenou sportovní aktivitou v zimním období je lyžování, v létě si pak v rámci časových možností zahraju golf. Ve volném čase se velmi rád věnuji myslivosti. Nejemotivnějším koníčkem jsou ale pro mě nyní má vnoučata – Anča, Evka a Jakub!